Svedectvá ľudí

Vybrali sme pre vás krátke svedectvá ľudí, ktorí sa pohybujú okolo Katarínky.

 


Svedectvá dobrovoľníkov

Vybrali sme pre vás krátke svedectvá dobrovoľníkov čo boli na Katarínke a absolvovali dvojtýždňovú družinu:

Katarínka má vždy inú atmosféru, inú náladu a každý tam nájde to, čo práve potrebuje. Pre niekoho je to spoločenstvo či zmysluplná práca, pre iných obľúbené miesto, Božia blízkosť alebo len tichý kútik niekde v tme.

Zuzka Zoya Barochová
2012
Celý blogový článok

Priznám sa vám, že mi bolo ťažké zvyknúť si na tunajší režim, no prekvapivo ťažké bolo zvyknúť si aj na návrat do civilizácie po dvoch týždňoch, ako tento (ne)civilizovaný svet niekedy nazývam.
Bol pre mňa šok po dvoch týždňoch v rukách držať svoj mobil, pozerať na kvantá prichádzajúcich esemesiek.

Kristína „Marimi“ Mikušová Kollárová
2014
Celý blogový článok

 

Prečo som na Katarínke rád? Prečo pracujem ako dobrovoľník? Prečo sa tam rád vraciam?… Nie je to len kvôli genius loci Katarínky. Ona je pre mňa všade, kde sú katarínkovci, priatelia. Katarínka nás spája a je v nás. A nesie si v sebe všetky najdôležitejšie veci pre život. Len treba byť pre ne otvorený. Kto hľadá nájde. Lebo Pravda sa začína vo dvojici. V spoločenstve nachádzame a spoznávame sami seba. A až keď začínam spoznávať sám seba, až potom dokážem lepšie spoznávať druhých…

Ján „Kvintus“ Klein
2013
Celý blogový článok

 

Naozaj, Katarínka je viac než len záchrana ruín kostola a kláštora. Samotná práca na Katarínke dáva iba základ pre veci, ktoré presahujú to, čo môžme vidieť a počuť, čoho sa môžme dotknúť…a dokonca aj toho, čo môžme vysloviť. Sú to poklady, ktoré môžme len zažiť a ďalej si ich v sebe niesť. A to aj tam, kde im „neublíži ani moľ, ani hrdza a kde sa ani zlodeji nedobýjajú a nekradnú…

Monika „Minea“ Šumichrastová Kádeková
2010
Celý blogový článok

Občas takí turisti prídu a dodajú človeku energiu a chuť to robiť ďalej, pretože niekdy sa stane, že skupinka ľudí tak vyšťaví, že sa zamýšľa, či zvládne ďalší výstup. Ale v takýchto momentoch si uvedomí, že to má význam. Má význam ukazovať ľuďom tieto naše krásy, poklady, to čo nosíme v srdci a všetci tak milujeme – našu Katarínku. Keď môžeme (a podarí sa to) preniesť naše nadšenie na ďalších ľudí, ktorí sa potom chcú vrátiť a vidíme im to v tvári, tak to je najväčšia odmena.

Kristína „Kalunis“ Mešková
2018
Celý blogový článok

Prísť s nejakým skvelým nápadom a spraviť to za jeden rok, tak to je super, ale aj mnohé granty a nadácie podporujú samé nové nápady. Zabezpečiť však udržateľnosť nejakého projektu je omnoho náročnejšie. Takže nie len rozbehnúť, ale udržať to v chode. Čo znamená, že stále treba napredovať. Človek keď zastane, tak ako keby stratí rozbeh a projekt začne upadať. Čiže stále do neho treba investovať energiu.

Peter „Benignus“ Herceg
2015
Celý blogový článok

 


Svedectvá návštevníkov

Toto pekné ste nám napísali do knihy návštev vo veži, alebo poslali spätnú väzbu emailom:

Tešíme sa, koľko práce ste tu odviedli, ďakujem aj za sprístupnenie krásneho výhľadu z veže. Nech sa vám darí a nech vás sprevádza Božie požehnanie, pomoc a ochrana.

Bolo tu veľmi pekne. Tento zážitok si budem pamätať dlho aj keď bolo veľmi pracné zísť po tých schodoch. Keď to bude aj nabudúci rok, tak určite pôjdem.

Budem mať 29 rokov, celý život od mala sem chodím, no konečne som sa dostal aj na vežu, pod ktorú mi ako chlapcovi zakazovali ísť, lebo z nej padali kamene 🙂 Ďakujem! Pokračujte v tom, čo robíte!

Prehliadkou „Katarínky“ sme pochopili, aký skvost nám zanechali predkovia a predovšetkým čo dokázali vo vtedajších podmienkach. Naša služobná povinnosť bola splnená a konštatujeme, že mladý človek a ich spoločenstvo zachováva hodnoty aj formou dotvorenia. Ďakujeme a držíme palce!!!

Stúpame vyššie a vyššie… Sme medzi zemou a nebom. Tu na Katarínke. Nech toto miesto vstane z trosiek na väčšiu česť a slávu Božiu.

Toto miesto mi učarovalo už ako 7-ročnej v roku 1980. Odkedy som ho navštívila už nespočetne veľakrát – ten pohľad do prázdnej veže, len s pár trámami si dobre pamätám. Som nesmierne rada, že ste mi umožnili tento pohľad zmeniť <3

Ďakujeme za vašu úžasnú prácu a nadšenie. Nech vás sila stále sprevádza.

Ďakujem za pekný výhľad a veľká vďaka ľudom, ktorí sa usilujú zachovať pamiatky!

Trošku sme sa báli, ale výhľad stojí zato. Nádhera!! Ďakujeme.

Ďakujeme za príjemný večer so západom slnka a super výkladom 🙂

Vďaka vám za dobrovoľnícku prácu, vďaka ktorej sú nedeľné popoludia krajšie!

Jsme šťastní, že jsme mohli toto místo navštívit. Přejeme vám všem jenom to příjemné a hezké.

 


Svedectvá odborníkov

Na Katarínke máme odborníkov ktorí zastrešujú odborné práce a výskumy na Katarínke. Bez nich by sme napr. nevedeli opraviť vežu a nemohli pokračovať v archeologickom výskume.

S Katarínkou ma viažu silno dve veci – Genius loci a ľudská stránka akcie záchrany objektu. Prvá vec súvisí s tým, že na Zemi sú miesta, kde je jednoducho človek bližšie k Bohu – a práve Katarínka patrí medzi ne. Druhá je spojená s tým, že od začiatku mojich kontaktov s projektom „Katarínka“ som tam stretal samých úžasných ľudí. A dokonca je možné aj to, že tie dve veci sa dajú spojiť – že proste Boh na tom mieste pomáha ľudom prejaviť sa najmä v ich pekných a pozitívnych aspektoch.

Roman Pašteka
Univerzita Komenského
Geofyzik

Ako archeológ spolupracujem s OZ Katarínka už od roku 2007.
Desať rokov na Katarínke ma naučilo vážiť si prácu dobrovoľníkov, ktorí do výskumu a celej obnovy prinášajú nielen svoj čas, energiu, nadšenie z objavovania nového, ale majú aj úplne iný pohľad na vec. Majú iné skúsenosti, z rôznych odborov, oblastí a to výskum obohacuje najviac. I po toľkých rokoch ma na katarínkovcoch dokáže prekvapiť ich promptnosť a schopnosť riešiť problémy, flexibilita a vynachádzavosť, s ktorou sa púšťajú do nových výziev. Na výskume a obnove Katarínky spracuje tiež celý team odborníkov (Jaroslava Žuffová, Silvia Bodoriková, Roman Pašteka, Vladimír Kohút, Marek Fraštia a i.), bez ktorých práce a znalostí, by boli poznatky o dejinách kláštora a kostola Sv. Kataríny, podstatne ochudobnené.
Od Katarínky ma síce delí 1298 km, ktoré sa ale oplatí prekonať. Teším sa na každé leto a naše spoločné rozhovory v archeologickej sonde. Archeológia na Katarínke mi ukázala, že na výskume nie sú zaujímavé len výsledky, ale aj sa cesta ku nim. A tú cestu tvoria práve ľudia, s ktorými sa viete podeliť tak o radosť z objavovania, ako o i ťažké vedrá hliny, ktoré ku archeológií tiež patria.

Ivana Kvetánová
Archeológ