Letné družiny

Ste kresťanský tábor?

Katarínka je kresťanský tábor otvorený pre všetkých mladých ľudí. Vychádzame zo spirituality sv. Františka z Assisi a jeho charizma sa premieta do atmosféry nášho tábora.

Som neveriaci…

Ľudia k nám majú dvere otvorené. Sme spoločenstvo mladých ľudí, prevažne veriacich, ale máme “vybudované mosty” k ľuďom iných denominácii či neveriacich resp. hľadajúcich. Plne rešpektujeme právo každého na osobný názor. Snažíme sa vytvoriť priestor a aktivity aj pre tých, ktorí nemajú až taký vzťah k Bohu, alebo sa necítia na niečo podobné. Všetko funguje na báze dobrovoľnosti, a preto sa môžeš aj nemusíš zapojiť do modlitieb a účasti na sv. omši. Snažíme sa, aby nás spájalo niečo, čo môže byť súčasťou duchovného života hľadajúceho / inakveriaceho / neveriaceho človeka. Hodnoty ako Láska, Práca, Spoločenstvo, Pokoj a Dobro.

Čo ak mám psychické problémy (depresia a pod.), môžem ísť na družínu?

Prosím, uvedom si, že družina je fyzicky náročná, čo môže mať vplyv na Tvoj psychický stav. Preto je nevyhnutné poradiť sa vopred s odborníkom a tieto informácie následne uviesť podrobne v prihláške. Môžeš rátať s našou diskrétnosťou – dôvernosť Tvojich informácií bude zachovaná a v prípade Tvojej účasti na turnuse budú o Tvojej situácii informovaní iba zdravotník a vedúci daného turnusu. O týchto okolnostiach nás ale určite dôverne informuj na prihlaska@katarinka.sk. Odpovieme Ti do niekoľkých dní.

Čo ak nie som dobrý turista a nevládzem putovanie?

V prípade pochybností ohľadom témy putovania z dôvodu Tvojho zdravotného stavu prípadne iných Tvojich obmedzení napíš prosím mail s danými informáciami na prihlaska@katarinka.sk. Ozveme sa Ti obratom.

Čo ak som imobilný?

Mrzí nás to, no v takom prípade z viacerých dôvodov nie je možné absolvovať pobyt na dvojtýždňovej družine (turnusy sa konajú v lesnom teréne s ťažším prístupom a tábor nie je uspôsobený pre imobilných návštevníkov).

S akými prácami sa stretnem na družine?

Na družine si môžeš vybrať z pomerne veľkej škály zaujímavých prác. Od opravovania múrov kostola či kláštora (čiže škárovania, murovania, robenia omietok) cez logistiku, kladkovanie, tesanie trámov, hobľovanie dreva až po archeológiu a pomocné práce v tábore ako varenie, rúbanie dreva, nosenie vody z prameňa. Je toho požehnane – stačí si len vybrať, čo sa ti najviac pozdáva. Počas celej družiny si môžeš aj ty toto všetko vyskúšať!

Sú nejaké vekové obmedzenia?

Družiny sú určené pre mladých ľudí vo veku od 17 rokov, horná hranica nie je presne stanovená. Na základe pozitívnej osobnej skúsenosti som si ako 27-ročný na družine rozumel aj so 17-ročnými, aj s ľuďmi, čo mali 32 rokov.

Krása Katarínky je aj v tom, že vekové rozdiely nevnímaš tak intenzívne, ako v každodenných medziľudských vzťahoch.

Treba si uvedomiť, že medzi záchrancov Katarínky sa hlásia mladí už od 17 rokov, s ktorými sa tam stretneš a budeš mať možnosť zažívať rôzne dobrodružstvá. Katarínka nie je len o práci, nie je len o oddychu od civilizácie, ale je najmä o vytvorení spoločenstva, spoločných zážitkoch z historických dobrodružstiev, ktoré sa v lete po 2 týždňoch nekončia, ale vytrvalo pokračujú ďalej počas celého roka. Takže ak stále túžiš prísť zažiť spoločenstvo, pomôcť historickej pamiatke, oddýchnuť si v prírode bez mobilu, hodiniek, či počítača a tešíš sa na prekvapenia, ktoré budú nachystané pre všetkých, s radosťou vám otvoríme dvere a prijmeme vás medzi záchrancov rádu Kataríny Svatej.

Môžem ísť na družinu iba na týždeň?

V podmienkach účasti na družine je potrebné absolvovať celé dva týždne. Zdá sa to na prvý pohľad pridlhý čas, hlavne keď má človek aktivitami nabité prázdniny. Katarínka ako tábor začínajúci putovaním karpatskými lesmi a pokračujúci spoznávaním histórie miesta zážitkovou formou má svoju kontinuitu a pointu. Preto je veľká škoda ho prerušiť v polovici. Väčšina účastníkov by ho nevymenila za kratší čas, niektorí by dokonca zostali dlhšie. Počas leta sú v ponuke štyri termíny, na ktorých sa dá zúčastniť. Preto veríme, že každý si nájde ten svoj, ktorý dokáže absolvovať celý. Ak by predsa len boli vážne dôvody na opustenie tábora (známe ešte pred samotnou družinou), treba ich uviesť v prihláške. Vedúci daného termínu sa už rozhodnú, ako danú situáciu vyriešia.

Môžem prísť na družinu len tak naslepo?

Nie. Je potrebné sa prihlásiť vyplnením tohto formulára.

Mobil, elektrina, internet?

Mobil a elektrina – Čas, ktorý trávime na Katarínke v sebe nesie atmosféru 17.storočia, časy, kedy ľudia pracovali a žili ešte bez týchto vymožeností. Veľmi šikovne sa vynašli a dopomohli si aj inak. Žijeme bez elektriny a bez mobilov. Svetlo máme zo slnka, keďže dni bývajú dlhé, je to v poriadku. Slnko strieda Mesiac, ale aj tak na pomoc prídu a petrolejky a oheň z táborového ohniska a v neposlednom rade vás prosíme, aby ste si zobrali so sebou vaše malé svetielka – čelovky (ale je pravdou, že občas si prídu na nás posvietiť aj svätojánske mušky 🙂 ). Ak prídeš s mobilom, bolo by dobré, keby si si ho mohol odložiť hneď u nás, aby sa Ti nestratil, nepoškodil a v neposlednom rade, aby Ťa to tak veľmi nelákalo mať ho neustále pri sebe. Samozrejme v prípade nutnosti budú v tábore telefónne čísla, na ktoré sa Ti tvoji blízki budú môcť dovolať a zohnať Ťa, ak by čokoľvek potrebovali.

Hygiena?

Hygiena – Čo sa týka hygieny, mali by sme si spomenúť na to, že sa ocitáme na dva týždne uprostred chránenej prírody. Ak si bol niekedy na stanovačke, možno už vieš, že sa tam ten bublinkový kúpeľ nebude dať urobiť (jedine, že by si si ho urobil sám :)). Samozrejme, umývať si nielen zuby treba každý deň. Vodu si nosíme sami, a preto s ňou zaobchádzame šetrne. Neďaleko nášho tábora je aj čistý svieži prameň, avšak aj oň sa staráme – používame v ňom len prírodné mydlo, lebo CHKO. Taktiež používame sprchu, kde si ručne nosíme a zohrievame vodu. Možno je dobré spomenúť, ak by si mal nejaké špeciálne alergie, isto si zober so sebou lieky alebo mastičky, ktoré potrebuješ, a ktoré Ti pomôžu prežiť ten čas v pohode. Vhodné je priniesť si so sebou na družinu vlhčené utierky – môžu sa zísť v mnohých situáciách. Počas družiny je tu aj možnosť oprať si svoje oblečenie. Rovnako ako pri sprchovaní, s vodou sa zaobchádza šetrne a odporúčame prať s prírodnými mydlami, alebo pracími prostriedkami šetrnými k prírode.

Aký je spôsob stravovania? Čo ak sa nemôžem stravovať bežne?

Stravovanie je zabezpečené klasickou formou 5x za deň (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera). Pre tých, ktorí trpia rôznymi alergiami, intoleranciami a inými stravovacími obmedzeniami zo zdravotných dôvodov (napr. celiakia, histamínová alebo laktózová intolerancia…), pripravujeme jedlo zvlášť so zreteľom na ich potreby. Pri príprave jedál vychádzame v ústrety aj vegetariánom. Príprava vegánskej stravy je však v našich podmienkach náročná a ťažko zvládnuteľná, a preto prosíme vegánov o ústretovosť a akceptovanie vegetariánskej stravy počas trvania družiny (vegánsku stravu neposkytujeme).
Na všetky stravovacie obmedzenia je potrebné upozorniť vopred – v dotazníku pri prihlasovaní na družinu – a ideálne čo najpodrobnejšie rozpísať dané obmedzenia, čo nám uľahčí prípravu na túto situáciu.

Do akých prác sa môžu dobrovoľníci zapojiť? Odborná práca je vykonávaná pod dozorom vyškoleného tímu?

Všetky práce vykonávané na Katarínke sa robia pod dozorom ľudí, ktorí už majú prax v podobných prácach, takže kvalita prác na záchrane tejto pamiatky je na vyššej úrovni. Posledné roky sme sa venovali hlavne týmto prácam: premurovanie poškodených múrov alebo malých klenieb, škárovanie (nahradzovanie vypadanej malty z muriva, čím sa zvyšuje životnosť múrov), ručné kresanie dubových trámov alebo ručné hobľovanie dubových dosiek, archeologický výskum, úprava okolia (kosenie), klčovanie a ďalšie podobné. Tieto práce znejú viac ako mužské práce, ale v skutočnosti si ich veľa dievčat obľúbilo a bavia ich.