Noc Kostolov opäť na Katarínke!

V roku 2024 to bude už štrnásť rokov odkedy sa medzinárodné podujatie s názvom Noc kostolov objavilo na Slovensku. Ani tento rok nebude v piatok 7. júna medzi zúčastnenými kostolmi chýbať Katarínka.

Hlavný program sa začne svätou omšou o 19:00 v priestoroch zrúcanín Kostola sv. Kataríny Alexandrijskej. Po svätej omši bude pre návštevníkov pripravené občerstvenie, popri ktorom budú môcť za dobrovoľný príspevok podporiť projekt kúpou suvenírov. O 20:30 bude nasledovať koncert súboru Musica Aeterna, ktorý sa už 51 rokov venuje netradičnej starej hudbe z obdobia gotiky, renesancie a baroka. Využíva pritom originálne nástroje zo 17. a 18. storočia alebo ich verné kópie, čo krásne dopĺňa genius loci.

Počas celej akcie bude možnosť absolvovať pozemné sprevádzanie priestormi kostola a kláštora s odborným výkladom o ich histórii, ale aj o súčasnom fungovaní projektu. Okrem toho bude pre návštevníkov pripravený priestor aj na stíšenie a modlitbu. 

Tešia sa na Vás dobrovoľníci z Katarínky.  

Bielonedeľnou púťou dobrovoľníci otvorili 30. sezónu

Nedeľa Božieho milosrdenstva, tento rok 7. apríla, je sviatkom, kedy dobrovoľníci
z Katarínky organizovali pre verejnosť Bielonedeľnú púť. 23. ročníka tejto púte sa zúčastnilo
približne 500 pútnikov. Trasa viedla z Bukovej na Katarínku.
Súčasťou programu bolo sedem tematických zastavení, zameraných na osobu svätého
Františka z Assisi, jeho život v jednoduchosti a láske k Bohu. Výber témy nebol náhodný,
keďže kostol a kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej na Katarínke spravovala pôvodne rehoľa
Menších bratov Františkánov.

Zavŕšením púte bolo spoločné slávenie svätej omše medzi múrmi Kostola sv. Kataríny.
Hlavným celebrantom bol duchovný správca spoločenstva Katarínkovcov, smolenický dekan
vdp. Branislav Popelka. V homílii sa za bratov Františkánov k veriacim prihovoril p. Karol
Miroslav Švarc. Liturgiu sprevádzal spevácky zbor s. Katerina.
Bielonedeľná púť má v sebe hlboký historický kontext. V 17. a 18. storočí putovali veriaci na
Katarínku až z Trnavy spolu s predstaviteľmi Ostrihomskej arcidiecézy, ktorá mala v tomto
období v Trnave svoje sídlo. Na počiatku milénia bola táto tradícia obnovená, pričom štart
púte sa skrátil na trasu z Bukovej.

Rodinná atmosféra stretnutia sa niesla vo svetle nielen duchovného zjednotenia, ale tiež
priateľským stretnutím pri popoludňajšej „opekačke“, či pri sprevádzaní do veže kostola. Tu
sa návštevníci dozvedeli viac o samotnej histórii kostola a kláštora.
Dobrovoľníci z občianského združenia Katarínka touto akciou otvorili turistickú a
dobrovoľnícku sezónu. Rok 2024 je pre Katarínku jubilejným, keďže ide o 30. výročie
projektu obnovy tejto pamiatky

Bielonedeľná púť na Katarínke

Spoznaj život sv. Františka na Bielonedeľnej púti

Dobrovoľníci z Katarínky sa spoločne s priaznivcami stretnú v nedeľu 7.apríla o 10:15 na železničnej zastávke na Bukovej, kam je možné dostať sa z Trnavy vlakom. Z Bukovej sa spolu vydáme na Katarínku, ku kostolu svätej Kataríny Alexandrijskej, kde je na 14:15 naplánovaná svätá omša.

Pútnikov bude počas cesty sprevádzať sedem zamyslení. Tieto budú venované práve sv. Františkovi. Budeme uvažovať nad jeho životom v jednoduchosti. Zamyslenia budú rozmiestnené po celej trase, a tak môžu myseľ pútnika príjemne osviežiť. Púť je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

 Po príchode na Katarínku bude nasledovať svätá omša. Poobedný program spríjemní sprevádzanie návštevníkov po objekte našimi turizmákmi. Taktiež bude priestor pre občerstvenie a možnosť podporiť nás za dobrovoľný príspevok kúpou suveníru spojeného s projektom Katarínka. Naši dobrovoľníci sa už teraz tešia na vás! Pripomíname, že práve tradičnou Bielonedeľnou púťou otvárame jubilejnú 30. sezónu na Katarínke.

Kedy? Ako? Kde?
👉🏻 7. apríl 2024

🚂 9:34 odchod vlakom: Trnava – Buková https://cp.hnonline.sk/vlakbusmhd/spojenie/prehled/?p=Fyb5SSWpsOpvwJW5EAADW.3Uip2S6nM.XiJVJG4fwifwPuUEju4iCHRhZpQX:ZlLd.JbIkGbDlU-

🥾 10:15 začiatok púte: Buková -> Katarínka

🙏🏻 14:15 sv. omša na Katarínke

….čas sa zastavil, ľudia nie….

Aký je to pocit, keď sa človek zrazu zastaví, rozhliadne sa okolo seba a všimne si to miesto okolo neho. Že je súčasťou sveta, ktorý mu ponúka toľko možností a on jednu uchopí a svojou dušou ho pretvorí, doplní a posunie ďalej. A ty sa toho okamihu chytíš, ujmeš sa jeho volania a začneš okoliu pomaly, po troške zo seba vydávať to dobré.

A tak plynú dni, mesiace a roky, až sa raz opäť na chvíľku zastavíš a zbadáš to, čo sa okolo teba udialo. Zrazu vidíš ten kus práce, vidíš to dobré, to, čo miesto pretvorilo a aj to, čo pretvorilo teba samého.

Naši dobrovoľníci tento pocit zažívajú každou jednou letnou družinou, ktorá nám tieto momenty ponúka. A poniektorí sa zrazu dívajú na projekt Katarínka s odstupom 30 rokov.

30 rokov práce rúk aj sŕdc, ktoré mali túžbu svet vôkol urobiť lepším, ktoré sa nezľakli a neboli ľahostajné – z úcty a lásky k histórii a času, aj k sebe navzájom. 30 rokov miešania malty, spevňovania múrov, navršovania kameňov. 30 rokov záchrany Katarínky.

Niektorí vravia, že čas akoby sa na Katarínke zastavil. Áno, život stále sťaby v 17. storočí je tu všadeprítomný, no kto sa určite nezastavil, sú ľudia. Duše, ktoré miesto obohatili o kúsok zo seba, dali miestu svoju hodnotu, svoj čas a úsilie. Aj preto je tu tak dobre. Tu, kde si ľudia odovzdávajú svoj Pokoj a Dobro.

Že tento pocit chceš zažiť aj ty?

Tak neváhaj a pridaj sa k nám!