Bielonedeľná púť na Katarínku 2019 (20. ročník)

V nedeľu 28.4. 2019 sa uskutočnila už tradičná Bielonedeľná púť na Katarínku.

Približne 110 nadšencov sa nedalo odradiť nie práve najpriaznivejším počasím a vydali sa na púť zo železničnej stanice v Bukovej naprieč lesmi Malých Karpát až priamo na Katarínku.

Putovanie sprevádzala modlitba ruženca a zamyslenia pri krátkych zastaveniach. Pútnici sa v lodi zrúcaniny kostola pripojili k ďalšej zhruba stovke návštevníkov pri spoločnom slávení svätej omše, ktorá sa konala o 14:15 hod.

Svätú omšu celebroval vdp. Branislav (Beren) Popelka a koncelebrovali kňazi vdp. Martin Halčák SJ a vdp. Miroslav Kováč.

Vpoobedných hodinách sa všetci mohli tešiť zo zlepšeného počasia, ktoré im umožnilo vychutnať si aj ďalší sprievodný program v podobe turistického sprevádzania vo veži kostola či spoločného opekania. Tešíme sa, že aj napriek nepriazni počasia sa Bielonedeľná púť teší veľkej obľube či už z radov stálych návštevníkov kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, ale i nováčikov, pri ktorých veríme, že ich návšteva tohto miesta nebola posledná.

Týmto podujatím zároveň zahajujeme sezónu sprístupňovania veže našimi dobrovoľníkmi počas víkendov, ktorá bola počas zimy uzavretá. V lete po zriadení tábora dobrovoľníkov, bude veža prístupná každý deň. Keďže to či je veža otvorená alebo nie závisí od dostupnosti našich dobrovoľníkov a počasia, je vhodné vždy pred odchodom na výlet na Katarínku navštíviť našu web stránku www.katarinka.sk, kde je vždy tesne pred víkendom najaktuálnejšia informácia o sprístupnení veže (viď. panel napravo). Vstup samotný je možný len so sprievodcom, ma svoje pravidlá a podlieha obmedzeniam o ktorých je vhodné sa oboznámiť predom. Viac o veži a pravidlách nájdete na: – https://www.katarinka.sk/klastor-katarinka/veza/ .

Oslavy 400. výročia založenia kláštora Katarínky

Katarínka 1618-2018 / 400 rokov kláštora

Na sviatok sv. Cyrila a Metoda vo štvrtok 5. júla sa na Katarínke konala naše najväčšie tradičné podujatie pre verejnosť – Deň otvorených dverí. Už 18. ročník tejto akcie prilákal viac než 1200 návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia. Nakoľko sa tento rok nesie v znamení 400. výročia od založenia kláštora, bol pre všetkých účastníkov pripravený program, ktorým sme si chceli pripomenúť tento významný míľnik v histórii Katarínky.

Pred začiatkom sv. omše sa na priestranstve pred kostolom zhromaždili aj putujúci z niekoľkých okolitých dedín, ktorí spoločne putovali i pod svojimi obecnými zástavami. Tejto aktivity sa zúčastnili občania z blízkych dedín ako i starostovia z obcí Chtelnica, Dechtice i Naháč.

Oficiálny program začal slávnostnou sv. omšou, ktorá sa tentokrát konala na lúke pred kostolom a bola celebrovaná provinciálom františkánskej rehole na Slovensku Františkom Xaverom (Vladimírom Olbertom OFM).

Po svätej omši nasledovalo divadelné predstavenie, tentokrát výnimočne v podaní divadelníkov z OZ Zámok Hlohovec a tanečníkov skupiny historického tanca Saltarello. Divadlo umocnené slávnostnou hudbou a krásnymi historickými kostýmami priblížilo návštevníkom zaujímavé dejinné udalosti predchádzajúce založeniu kláštora (svadbu Barbory Thurzovej a Krištofa Erdödyho) ako i samotný slávnostný podpis zakladacej listiny kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej. Návštevníci sa po predstavení mohli ponúknuť občerstvením v podobe cesnakovej polievky a varených klobás, ktoré pripravili prítomní dobrovoľníci z Katarínky.

Program následne pokračoval otvorením tvorivých dielní a cechov pre malých návštevníkov. Účastníci podujatia mali tento rok možnosť dozvedieť sa o histórii a súčasnosti Katarínky prostredníctvom špeciálnych interaktívnych stanovísk, ktoré boli rozmiestnené po celom areáli, vďaka ktorým mohli zažiť atmosféru 17. storočia. Pre návštevníkov boli tiež k dispozícii turistickí sprievodcovia z radov našich dobrovoľníkov, ktorí záujemcom poskytovali sprevádzanie po areáli kostola i kláštora.

Atmosféru Dňa otvorených dverí a osláv 400. výročia založenia kláštora na záver podujatia narušil letný dážď, ktorý nám pripomenul silu prírody a postaral sa o trocha skoršie ukončenie akcie, než sa pôvodne plánovalo. Veríme však, že sme naším podujatím sprostredkovali všetkým zúčastneným krásny a výnimočný zážitok, na ktorý budú ešte dlho spomínať.

Vybrali sme pre vás aj mediálne výstupy, kde sa môžete dozvedieť aj ďalšie zaujímavé informácie:

Bielonedeľnej púte na Katarínku sa zúčastnilo doteraz najviac putujúcich

V nedeľu 8. apríla privítala Katarínka už po devätnásty raz putujúcich aj návštevníkov na Bielonedeľnej púti. Viac než 200 ľudí putovalo malokarpatskými lesmi zo železničnej stanice Buková a ďalších vyše 300 návštevníkov sa do podujatia zapojilo už priamo na mieste. Pešiu trasu s putujúcimi absolvoval tiež biskup Jozef Haľko z Bratislavskej arcidiecézy.

Obnovená historická Bielonedeľná púť je tradičné podujatie, ktoré prebieha vždy týždeň po Veľkej noci a od roku 2000 ho dobrovoľníci z projektu Katarínka obnovili po vyše 200 rokoch od jeho zániku. Samotné putovanie začalo príchodom vlaku s pútnikmi na stanicu v Bukovej a úvodným slovom organizátorov. Približne dvanásťkilometrová trasa bola popretkávaná zastaveniami s duchovným programom, historickými faktami o niekdajších mnohotisícových púťach na Katarínku a príjemným slnečným počasím. Vyvrcholením programu bola slávnostná svätá omša v ruinách Kostola sv. Kataríny pri Dechticiach, na ktorú prišlo viec než 500 návštevníkov. Mons. Jozef Haľko sa prihováral slovami, aby sa ľudia nehanbili za svoju vieru, za Ježiša Krista. „Ani ten najmodernejší človek netúži po ničom inom, ako po láske, ktorá sa dáva, ktorá sa daruje, ktorá vykračuje zo seba a ktorá dáva zmysel pre život.“ Spolu s pomocným biskupom bolo prítomných tiež viacero kňazov, ktorým je blízka myšlienka projektu Katarínka. Omšu koncelebrovali Ondrej Chrvala, Miroslav Kováč, Ľudovít Kubán, jezuita Martin Halčák, dominikáni Bartolomej Vladimír Hurňanský, Matej Juraj Šulík a františkán Zenius Félix-Mária Žiška.

Po slávnostnej omši dobrovoľníci ponúkali návštevníkom historické sprevádzanie po areáli bývalého kláštora, mimoriadny záujem bol aj o výstup do zrekonštruovanej kostolnej veže. Na všetkých záujemcov sa do večera ani neušlo, keďže veža má obmedzenú kapacitu najviac 16 návštevníkov a výstup je možný len so sprievodcom. Hlavná sezóna, kedy bude veža otvorená každý deň, začne na prelome mesiacov jún – júl a potrvá do začiatku septembra. Do leta bude otvorená príležitostne počas víkendov. Veľa návšetvníkov, hlavne rodín s deťmi využilo príjemný čas nedeľného poobedia aj na opekanie a oddych v areáli Katarínky.

Bielonedeľná púť na Katarínku zahájila 23. sezónu

V nedeľu 23. apríla 2017 putovalo v doobedňajších hodinách počas Bielonedeľnej púte na Katarínku viac ako 100 ľudí. Celá akcia sa začala na železničnej stanici Buková a putovalo sa lesmi Malých Karpát až na Katarínku.

V ruinách kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej bola po 14. hodine sv. omša, na ktorej sa zúčastnilo okolo 250 návštevníkov. Aj napriek chladnému počasiu a vetru, ktoré celú púť sprevádzalo, prišlo mnoho nadšencov, medzi ktorými boli dospelí, deti a takisto aj staršia generácia.

Sv. omšu celebroval františkán Felix Mária (Zdenko Žiška) a koncelebrovali kňazi, Mário Bosý, Miroslav Kováč z blízkych Dechtíc a jezuiti Martin Halčák a Ladislav Šefranko. Po sv. omši dobrovoľníci sprevádzali záujemcov po Katarínke s historickým výkladom.

Peter Herceg, zakladateľ projektu Katarínka tohtoročnú púť opísal takto: „Myslím si, že 18. Bielonedeľná púť dopadla veľmi dobre, aj napriek tomu, že celý týždeň hlásili nepriaznivé počasie. Počas sv. omši sme mali peknú slávnosť. Teší nás, že prišlo aj veľa rodín a takisto skautské oddiely. Bola to už klasická každoročná akcia a ľudia odchádzali maximálne spokojní, takže sme spokojní aj my.“

Na Katarínku putovali všetky vekové generácie

Bielonedeľná púť sa konala 12. apríla už po 16. krát. Zúčastnilo sa jej okolo 160 ľudí. Svätej omše a ďalšieho programu sa zúčastnilo odhadom okolo 400 návštevníkov.

Od začiatku nám prialo príjemné počasie. Prekvapením bol nemalý počet putujúcich matiek s deťmi na chrbte. Púť bola sprevádzaná jednotlivými zastaveniami so zamyslením, ktoré nám pripomínali význam celej púte.

Tohtoročné putovanie sa navyše nieslo v odkaze na Rok zasväteného života.

Svätú omšu celebrovali katarínkovskí kňazi vdp. Ľudovít ‚Lemuel‘ Kubán a vdp. Branislav ‚Beren‘ Popelka.

V priestoroch ruín kláštora bolo poobede vidieť všetky vekové generácie návštevníkov; deti, mladých aj starších.