Často kladené otázky (FAQ)


 

Pre návštevníkov a turistov

Ako sa dostanem na Katarínku?

Z Bratislavy idú priamo (len autobus) spoje do Naháča, alebo Dechtíc. Prípadne z ktoréhokoľvek mesta s prestupom v Trnave smer Naháč, Dechtice (veľmi pravidelne):

  • Naháč – modrá značka – 40 minút
  • Dechtice – žltá značka – 80 minút
  • Dobrá voda – modrá značka – 120 minút 

Poloha veže kostola podľa GPS:

  • N 48 o 33' 19.2''
  • E 17 o 32' 09.4''
  • nadmorská výška: 324 m

Dá sa vystúpiť na vežu?

Už áno, viď podrobné informácie na úvodnej stránke.

Parkovanie?

Dá dostať autom po záchytné parkovisko, odtiaľ je to na Katarínku približne 20 minút peši.

Odbočka na parkovisko je medzi Dechticami a Naháčom. Pozri aj Kde je Katarínka?

S kočíkom?

Dostatočne široká lesná cesta je zjazdná aj pre kočíky - teda je tam prístup aj s pre "malých turistov" :)

Môžem zakladať oheň?

Táborák je možné si spraviť v okolí ruín kostola a kláštora sv. Kataríny smerom na sever - pozri foto. Pre návštevníkov sme pripravili na tento účel niekoľko ohnísk. Odporúčame robiť opekačku práve na tomto mieste, je tam priamy výhľad na Katarínku.

Keďže sa jedná o CHKO, je možné opekať iba na predpripravených ohniskách, ktoré môžete považovať za "oficiálne miesto na rozkladanie ohňa", pričom nie je povolené zakladať nové ohniská. Treba myslieť aj na to, že tam nie je miesto, kde sa dajú vyhodiť smeti.

umiestnenie ohnisk

Môžem robiť svadbu na Katarínke?

Váš záujem o lokalitu Katarínky nás naozaj veľmi teší! Žiaľ, na konanie svadobného obradu v interiéri ruín kostola Sv. Kataríny, ktorý je vo vlastníctve OZ Katarínka, neudeľujeme náš súhlas.

Dôkladne sme to zvážili, radili sa i s ľuďmi z externého prostredia. Ak by sa jednalo o civilný alebo katolícky obrad na tomto mieste, uvádzame dôvody, ktoré nás viedli k tomuto záveru:

  • Po konzultácii s cirkevnými autoritami sme boli informovaní, že občianske sobáše sa v kostoloch, kde sa vykonáva liturgia, nepovoľujú. Z toho dôvodu sme aj v minulosti uzavreli, že nie je vhodné mať civilný sobáš v sakrálnom objekte.
  • V Trnavskej arcidiecéze je zvykom zachovávať posvätnosť miesta vysluhovania sviatostí, pričom sviatosť manželstva sa spája so "sobášom v kostole". Tento status rešpektujeme aj z toho dôvodu, aby neprišlo k predsedensu. Výnimka pre Katarínku sa vzťahuje na slúženie sv. omší a vysluhovanie sviatosti zmierenia.
  • Katarínka je ruina františkánskeho kostola a kláštora, ktoré sa snažíme zachovať, obnoviť a oživiť v duchu františkánskej spirituality a v jednote s cirkvou. Katarínka je duchovným priestorom, kde sa snažíme prinavrátiť jej sakrálnu funkciu napr. konaním katolíckych sv. omší.
  • Problémom je vjazd motorových vozidiel, ktorý je zakázaný aj podľa Zákona o lese aj podľa Zákona o ochrane prírody a krajiny. Samotné ruiny kláštora sa nachádzajú v Prírodnej rezervácii Katarína, kde platí 4. stupeň ochrany, a teda je zakázané použiť motorové vozidlo. V prípade konania sobáša, predpokladám, že všetci hostia by neboli ochotní ísť pešo lesom (pred lesom, za našim parkoviskom je zákaz vjazdu; od parkoviska je je to pešo na Katarínku ešte približne 20 minút). Výnimku zo zákazu nemôžeme my sami poskytnúť, nemáme na to právomoc, každú žiadosť o vjazd individuálne povoľuje orgán na to určený na základe vlastníckeho vzťahu ku nehnuteľnosti.

Ako možnú variantu Vám môžeme ponúknuť aspoň možnosť fotenia na Katarínke. V tomto prípade Vám ale tiež nevieme my sami poskytnúť povolenie vjazdu automobilu, nakoľko toto je v kompetencii Lesov SR, s.p., o.z. Smolenice (www.lesy.sk).

Veríme, že pochopíte naše dôvody.

Fotografovanie na svadbe?

Čo sa týka povolenia, tak na fotenie žiadne povolenie nepotrebujete. Kláštor je prístupný všetkým. Treba si len uvedomiť, že vstupujete do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a dokonca samotný kláštor sa nachádza v Prírodnej rezervácii Katarína, kde platí 4. stupeň ochrany a teda je zakázané použiť motorové vozidlo. Auto treba nechať pri vile na označenom parkovisku. Avšak samozrejme, keď idú nevesty v krásnych bielych šatách, ťažko sa ide pešo lesom, takže niekedy sa dovezú na tú chvíľu fotenia k nášmu táborisku a odtiaľ už idú pešo ku kostolu. Avšak riskujete pokutu, ak by náhodou išla okolo Lesná stráž, čo my neovplyvníme a na jednorázový vstup Vám povolenie vybaviť nevieme.

V lokalite Katarínky sa celoročne konajú rôzne akcie, preto by bolo vhodné aby sme vašu akciu vopred komunikovali prostredníctvom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , ďakujeme.

Dá sa na Katarínke ako návštevník stanovať a prespať?

S prespaním je to komplikovanejšie, priamo pri kostole a na lúke pred ním je zakázané stanovať (Prírodná rezervácia), aj my máme náš tábor o čosi ďalej aj to len na špeciálnu výnimku. Ale dá sa prespať ešte kúsok ďalej smerom ku parkovisku pod lesom po žltej značke - napravo je lúčka (5 min. pešo), príp. aj priamo pri parkovisku (15 min. pešo od Katarínky).

Môžem natáčať na Katarínke video alebo fotiť na všetkých miestach?

Áno. Ak potrebujete, aby pri natáčaní nebolo veľa ľudí, overte si u nás na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , či na tento termín nemáme plánovanú našu akciu a či náhodou nevieme o tom, že by sa tam organizovala akcia niekym iným.
Chceme vás hlavne poprosiť pri filmovaní či fotografovaní o dodržiavanie pravidiel - nepoškodzovanie pamiatky, nevyliezanie na múry a podobne. Veríme, že kameraman čo fotograf bude uvedomelý bude brať do úvahy, že ide o prírodnú rezerváciu so 4. stupňom ochrany.
Ak je technický problém zobrať so sebou veci na natáčanie z neďalekého záchytného parkoviska a dovoz k ruinám potrebujete (cello, kamera), dá sa povolenie jednorázového vjazdu riešiť cez Lesy SR, o.z. Smolenice (www.lesy.sk).

 

Otázky vzťahujúce sa na projekt Katarínka

Ak by Vám to dovoľovali finančné prostriedky, kompletne by ste zrekonštruovali Kostol sv. Katarínky podľa historických dokumentov?

Historické dokumenty sú dosť nepresne, teda nemáme možnosť presne zistiť, ako kostol a kláštorom sv. Kataríny Alexandrijskej v čaše svojho rozkvetu vyzeral. Chceme však zachovať ruinálny charakter tohto miesta, teda aj keby nám to finančné prostriedky dovoľovali, nemáme záujem opraviť tuto ruinu do pôvodného stavu.

Organizácie, ktoré riadia tento projekt sú financované iba z podpory sponzorov?

Sú financovane sponzormi, darcami a aj cez granty nadácii a granty Ministerstva kultúry a Ministerstva školstva.  Samozrejme sme aj poberateľmi 2% dane. Veľkou pomocou sú však aj materiálne dary podporovateľov – ako obyvateľov Dechtíc, Naháča, Katloviec, atď. Prispievajú nám aj fyzičke osoby podporujúce tento projekt.

Stanovili ste si nejaké časové obdobie, v ktorom plánujete projekt úspešne dokončiť?

Na tomto projekte je ešte toľko možnosti, ktorým by sa dalo venovať (archeológia celého okolia, úprava okolia, obnovenie pôvodných rybníkov, sadov, atď.), že nemá význam zamýšľať sa nad časom ukončenia projektu.  Cieľom nie je dokončiť konzerváciu presne do roku XY, ale zachraňovať kultúrnu pamiatku. Popri tom budovať vzťah mladých ku kultúrnym pamiatkam, kultúrnemu a historickému dedičstvu a dať im šancu zažiť niečo netradičné ďaleko od civilizácie.

 

Prihlasovanie na družiny a letné tábory dobrovoľníkov

Ste kresťanský tábor?

Katarínka je kresťanský tábor otvorený pre všetkých mladých ľudí. Vychádzame zo spirituality sv. Františka z Assisi a jeho charizma sa premieta do atmosféry nášho tábora.

Som neveriaci...

Ľudia k nám majú dvere otvorené. Sme spoločenstvo mladých ľudí, prevažne veriacich, ale máme “vybudované mosty” k ľudom iných denominácii či neveriacich resp. hľadajúcich. Plne rešpektujeme právo každého na osobný názor. Snažíme sa vytvoriť priestor a aktivity aj pre tých, ktorí nemajú až taký vzťah k Bohu, alebo sa necítia na niečo podobné. Všetko funguje na báze dobrovoľnosti, a preto sa môžeš aj nemusíš zapojiť do modlitieb a účasti na sv. omši. Snažíme sa, aby nás spájalo niečo, čo môže byť súčasťou duchovného života hľadajúceho / inakveriaceho / neveriaceho človeka. Hodnoty ako Láska, Práca, Spoločenstvo, Pokoj a Dobro.

S akými prácami sa stretnem na družine?

Na družine si môžeš vybrať z pomerne veľkej škály zaujímavých prác. Od opravovania múrov kostola či kláštora (čiže škárovania, murovania, robenia omietok) cez logistiku, kladkovanie, tesanie trámov, hobľovanie dreva až po archeológiu a pomocné práce v tábore ako varenie, rúbanie dreva, nosenie vody z prameňa. Je toho požehnane - stačí si len vybrať, čo sa ti najviac pozdáva. Počas celej družiny si môžeš aj ty toto všetko vyskúšať!

Sú nejaké vekové obmedzenia?

Družiny sú určené pre mladých ľudí vo veku od 17 rokov, horná hranica nie je presne stanovená. Na základe pozitívnej osobnej skúsenosti som si ako 27-ročný na družine rozumel aj so 17-ročnými, aj s ľuďmi, čo mali 32 rokov.

Krása Katarínky je aj v tom, že vekové rozdiely nevnímaš tak intenzívne, ako v každodenných medziľudských vzťahoch.

Treba si uvedomiť, že medzi záchrancov Katarínky sa hlásia mladí už od 17 rokov, s ktorými sa tam stretneš a budeš mať možnosť zažívať rôzne dobrodružstvá. Katarínka nie je len o práci, nie je len o oddychu od civilizácie, ale je najmä o vytvorení spoločenstva, spoločných zážitkoch z historických dobrodružstiev, ktoré sa v lete po 2 týždňoch nekončia, ale vytrvalo pokračujú ďalej počas celého roka. Takže ak stále túžiš prísť zažiť spoločenstvo, pomôcť historickej pamiatke, oddýchnuť si v prírode bez mobilu, hodiniek, či počítača a tešíš sa na prekvapenia, ktoré budú nachystané pre všetkých, s radosťou vám otvoríme dvere a príjmeme vás medzi záchrancov rádu Kataríny Svatej.

Môžem ísť na družinu iba na týždeň?

V podmienkach účasti na družine je potrebné absolvovať celé dva týždne. Zdá sa to na prvý pohľad pridlhý čas, hlavne keď ma človek aktivitami nabité prázdniny. Katarínka ako tábor začínajúci putovaním karpatskými lesmi a pokračujúci spoznávaním histórie miesta zážitkovou formou má svoju kontinuitu a pointu. Preto je veľká škoda ho prerušiť v polovici. Väčšina účastníkov by ho nevymenila za kratší čas, niektorí by dokonca zostali dlhšie. Počas leta sú v ponuke štyri termíny, na ktorých sa dá zúčastniť. Preto veríme, že každý si nájde ten svoj, ktorý dokáže absolvovať celý. Ak by predsa len boli vážne dôvody na opustenie tábora (známe ešte pred samotnou družinou), treba ich uviesť v prihláške. Vedúci daného termínu sa už rozhodnú, ako danú situáciu vyriešia.

Môžem prísť na družinu len tak naslepo?

Nie. Je potrebné sa prihlásiť vyplnením tohto formulára.

Mobil, elektrina, internet?

Mobil a elektrina – Čas, ktorý trávime na Katarínke v sebe nesie atmosféru 17.storočia, časy, kedy ľudia pracovali a žili ešte bez týchto vymožeností. Veľmi šikovne sa vynašli a dopomohli si aj inak. Žijeme bez elektriny a bez mobilov. Svetlo máme zo slnka, keďže dni bývajú dlhé, je to v poriadku. Slnko strieda Mesiac, ale aj tak na pomoc prídu a petrolejky a oheň z táborového ohniska a v neposlednom rade vás prosíme, aby ste si zobrali so sebou vaše malé svetielka – čelovky (ale je pravdou, že občas si prídu na nás posvietiť aj svätojánske mušky :) ). Ak prídeš s mobilom, bolo by dobré, keby si si ho mohol odložiť hneď u nás, aby sa Ti nestratil, nepoškodil a v neposlednom rade, aby Ťa to tak veľmi nelákalo mať ho neustále pri sebe. Samozrejme v prípade nutnosti budú v tábore telefónne čísla, na ktoré sa Ti tvoji blízki budú môcť dovolať a zohnať Ťa, ak by čokoľvek potrebovali.

Hygiena?

Hygiena – Čo sa týka hygieny, mali by sme si spomenúť na to, že sa ocitáme na dva týždne uprostred chránenej prírody. Ak si bol niekedy na stanovačke, možno už vieš, že sa tam ten bublinkový kúpeľ nebude dať urobiť (jedine, že by si si ho urobil sám :)). Samozrejme, umývať si nielen zuby treba každý deň. Vodu si nosíme sami, a preto s ňou zaobchádzame šetrne. Neďaleko nášho tábora je aj čistý svieži prameň, avšak aj oň sa staráme - používame v ňom len prírodné mydlo, lebo CHKO. Taktiež používame sprchu, kde si ručne nosíme a zohrievame vodu. Možno je dobré spomenúť, ak by si mal nejaké špeciálne alergie, isto si zober so sebou lieky alebo mastičky, ktoré potrebuješ, a ktoré Ti pomôžu prežiť ten čas v pohode.

Aký je spôsob stravovania? Čo ak sa nemôžem stravovať bežne?

Stravovanie je zabezpečené klasickou formou 5x do dňa (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera). Tí, ktorí trpia rôznymi alergiami alebo sa stravujú inak ako je bežne zaužívané (napr. vegetariáni, vegáni...), pre nich sa jedlo pripravuje zvlášť so zreteľom na ich alergie alebo presvedčenie. Avšak je veľmi dôležité na to upozorniť vopred - v dotazníku pri prihlasovaní na družinu.

Do akých prác sa môžu dobrovoľníci zapojiť? Odborná práca je vykonávaná pod dozorom vyškoleného tímu?

Všetky prace vykonávané na Katarínke sa robia pod dozorom ľudí, ktorí už majú prax v podobných prácach, tak že kvalita prac na záchrane tejto pamiatky je na vyššej úrovni. Posledné roky sme sa venovali hlavne premurovaniu poškodených múrov alebo malých klenieb, škárovaniu (nahradzovanie vypadanej malty z muriva, čím sa zvyšuje životnosť múrov), ručné kresanie dubových trámov alebo ručné hobľovanie dubových dosiek, archeologicky výskum, úprava okolia (kosenie), klčovanie a ďalšie podobné. Tieto prace znejú viac ako mužské prace, ale v skutočnosti si ich veľa dievčat obľúbilo a bavia ich.

 

Odborné

Aké metódy práce používame?

Zvyčajne sa snažíme používať tradičné metódy, rovnaké, aké existovali v 17. storočí. Či už je to výroba malty, ktorú miešame z haseného vápna, alebo ručne kresanie dubových trámov na obnovu veže. Vo výnimočných prípadoch používame aj modernejšie technológie (ako napríklad cementovú maltu), no vždy až po dôkladnom zvážení a porade s odborníkmi a pamiatkármi. Počas rokov fungovania projektu Katarínka sme zdokonalili viaceré metódy pamiatkovej obnovy, ako aj priniesli vlastné nápady, akým je biosanácia korún múrov.

Aké výskumy prebiehajú na Katarínke?

Na Katarínke prebieha celá škála výskumov. V prvom rade je to archeologický výskum a prebieha takmer počas celej histórie táborov. S ním je spojený výskum antropologický, ktorého cieľom je skúmať kostrové nálezy z archeológie. Keďže Katarínka je historická pamiatka, neustále prebieha aj historický výskum. Jeho súčasťou je aj dendrochronológia (určovanie veku stromov na základe letokruhov), pomocou ktorej sme zistili, že veža kostola je mladšia ako samotný kostol. Pravidelne sa kontroluje statika kostola a kláštora, ktorá je veľmi dôležitá, či už pre bezpečnosť návštevníkov, ale aj  pre plánovanie prác. Novinkou od roku 2009 je geofyzikálny výskum, prostredníctvom ktorého sa zameriavajú podzemné zvyšky stavieb, ktoré kedysi boli súčasťou areálu Katarínky.

 

ZKSM logo Ministerstvo Kultury SR Zachranme hrady - logo Ministerstvo Financii SR Obec Dechtice Obec Naháč Obec Chtelnica