2% (alebo 3%) z vašich daní

Pokoj a dobro,

ako každý rok, aj tentoraz v roku 2017 je možnosť poukázať 2% z vašich daní (alebo daní vašich rodinných príslušníkov, známych...) - už zaplatených - konkrétnej neziskovej organizácii na jej činnosť. Preto aj vás oslovujeme s prosbou o poukázanie 2% z daní práve na Katarínku.

Prečo?

Pretože tieto peniaze sa nestratia v „čiernej diere“ štátu, ale budú použité na konkrétne veci a činnosť a umožnia tak zachrániť kultúrnu pamiatku, ktorá je veľmi originálna, ale mimo záujmu svojho bývalého vlastníka (ktorým bol, a v prípade budovy kláštora ešte stále je štát) a v neposlednom rade umožnia zmysluplne stráviť letný čas mnohým mladým a pritom získať vzťah ku kultúrnej pamiatke, vlastnej histórii aj manuálnej práci.

 • nákup náradia a materiálu
 • realizácia podujatí počas celého roka (strava, režijné náklady)
 • realizácia odborného archeologického výskumu
 • prevádzkové náklady – zabezpečenie zásobovacieho vozidla a pod.
 • administratívne náklady na chod organizácie (účtovnícke služby, správne poplatky...)
 • odkúpenie národnej kultúrnej pamiatky – Kostola sv. Kataríny (ruina): 152.000 Sk bola kúpna cena vo verejnej obchodnej súťaži od štátu

Výročné správy

Ako plánujeme použiť získané prostriedky z 2% daní tento rok?

 • dokončenie opravy – konzervácie lode kostola – teda bočného múru kostola vrátane pilierov na západnej strane. Každú jar nachádzame pod múrmi veľké množstvo vypadaných kameňov a ich veľkosť vzbudzuje hrozbu nepríjemných úrazov, nehľadiac na to že takto postupne odchádza celý hmota pamiatky.
 • ale predovšetkým prevádzkové náklady na leto - tábory dobrovoľníkov (strava, prevádzkové náklady zásobovacieho automobilu...)
 • ďalšie turistické zatraktívnenie Katarínky (rekonštrukcia veže na vyhliadkovú vežu, informačné tabule a dopravné navigačné značky...)
 • majetkoprávne vyriešenie vlastníctva zvyšného objektu kláštora (ktorý dnes neexistuje, právne to je len lesný pozemok) a jeho odkúpenie od štátu do vlastníctva občianskeho združenia, aby sme lepšie zabezpečili jeho starostlivosť

Jedným z mála zdrojov – okrem osobných a sponzorských darov – ako získať financie použiteľné práve na stravu na Katarínke, sú práve prostriedky z poukázania 2% dane (z nami využívaných grantov je už problém získať peniaze priamo na stravu, z grantov ministerstva kultúry aj ministerstva školstva nie je možné financovať stravu), pričom každý rok viac než dve stovky dobrovoľníkov „prejedia“ viac než 8.000 Eur.

 

Ako nás podporiť v roku 2017?

Ak ste sa rozhodli, že nás podporíte či už vy alebo ktokoľvek z vášho okolia a pýtate sa ako, je to jednoduché.

A) Ak sa jedná o zamestnancov, ktorým vykonáva ročné zúčtovanie daní ich zamestnávateľ, tak postupujte podľa tohto postupu:

 1. Vyplňte a vytlačte si toto tlačivo:
 2. Ak vám zamestnávateľ toto tlačivo vyplnené nedoručil, vyplňte, vytlačte si ho a dajte ho potvrdiť vášmu zamestnávateľovi
 3. Z tohto „Potvrdenia“ viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať 2% zo zaplatenej dane. Táto suma však musí byť minimálne 3,00 . Toto vyplňte do „Vyhlásenia 2016“, doplňte aj meno a priezvisko, adresu a nezabudnite uviesť dátum a podpísať.
  Dobrovoľníci, ktorí v roku 2015 dobrovoľnícky odpracovali pre Katarínku najmenej 40 hodín (a majú o tom potvrdenia), poukázať až 3%.
   
 4. Tieto dve tlačivá doručte osobne alebo pošlite na váš príslušný daňový úrad (podľa bydliska) do 30. apríla 2017, prípadne ho pošlite na adresu nášho o.z. a my ho dopravíme na váš daňový úrad. Niekedy je zamestnávateľ ochotný doručiť tlačivá sám na daňový úrad.

B) Ak 2% z dane poukazuje právnická osoba (čiže firma) alebo fyzická osoba, ktorá si sama podáva daňové priznanie (pozor, títo do 31. marca 2017): tak jednoducho stačí správne údaje o prijímateľovi - teda Katarínke - ako aj sumu priamo vyplniť do daňového priznania (aké jednoduché...) podľa priloženého vzoru.

Údaje o Katarínke na vyplnenie:
IČO: 30856841 právna forma: občianske združenie
obchodné meno: Katarínka sidlo: Šándorova 8, 821 03 Bratislava


dane.gif

Vzory:  hore - daňové priznanie právnické osoby,
vpravo - daňové priznanie fyzické osôb

 

Prosím, zapamätajte si poukazovanú sumu a v prípade že prekročí sumu 20 Eur, prosím, zvážte použitie jednej z nasledovných možností:

 • vyznačte X vedľa možnosti súhlasím zo zaslaním údajov... v dokumente Vyhlásenie 2016, • alebo, nahláste nám to (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. alebo SMS: 0908/811033), napr. „Jozef Mrkva, 41,- Eur“ - a my to už vieme prípadne skontrolovať

aby sme ju spätne mohli skontrolovať či naozaj prišla. V minulosti sme mali prípad, keď poukázané peniaze neprišli a vďaka nahlásenej sume sme to mohli reklamovať; napokon nám peniaze poukázali.

Osloviť sa dajú aj kolegovia v práci, rodinných príslušníci, známi, susedia, majitelia aj malých firiem... Odporúčame ešte na záver - koncom marca, keď sa spýtate, či už tie peniaze niekomu poukázali a ak nie, tak je ten správny čas - vypíšte mu tlačivo a poproste ho aby si ho potvrdil u zamestnávateľa. Doručenie na daňový úrad môžete spraviť za neho – nebude s tým mať starosť a vy viete že ste práve podporili Katarínku, kde viete, čo sa s tými peniazmi udeje a presne, na čo slúžia.

(akékoľvek otázky môžete smerovať na Benignusa (Peter Herceg) 0908/811033 alebo emailom na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. )

Ďakujeme.
Občianske združenie Katarínka

 

Bannery

ZKSM logo Ministerstvo Kultury SR Zachranme hrady - logo Ministerstvo Financii SR Obec Dechtice Obec Naháč Obec Chtelnica