Bielonedeľná púť 2013

Už tradičná Bielonedeľná púť, nám 7. apríla tohto roku priniesla mnoho netradičného. V poradí už štrnásty ročník púte sa prvýkrát niesol v skutočne bielom duchu, v duchu zasneženej bielej krajiny.  Biela nedeľa teda bola naozaj bielou.

Ďalšie prvenstvo v novodobej histórii pútí je v počte pútnikov, ktorý sa nenechali odradiť a napriek zimnému  počasiu ich bolo viac než 120. Ešte pred sv. omšu ich pribudlo minimálne o sto viac. Sv. omšu sprevádzala hudobná skupina svätá Katerína, ktorá naplnila priestor historickým nádychom  a tak dotvorila atmosféru kultúrnej pamiatky. Po oficiálnom programe aj napriek snehu mali návštevníci možnosť zahrať si futbal, poopekať na ohniskách, alebo si vypočuť zaujímavosti o dávnej minulosti i súčastnosti Katarínky. Tak ako každý rok sme priniesli na Katarínku kríž, ktorý nás bude v kostole sprevádzať počas celého tohto roka. Kríž je vložený v okne presbytéria kamenného chrámu. Sv. omšu celebroval františkán Félix Mária OFM, na Katarínke známy aj ako brat Zénius. Koncelebrantmi boli brat Beren - Branislav Popelka z farnosti Majcichov a brat Medus - Mário Bosý z farnosti Bojničky.

Katarínkovci tradíciu Bileonedeľních putí z histórie 17. a 18. storočia obnovujú od roku 1998. Z minulosti pútí je známe,  že na Katarínku putovali v tom čase tisíce pútnikov z okolia, predovšetkým z Trnavy. Na čele putujúceho davu stál Trnavský biskup, vtedy Uhorský primáš. Tieto púte zo zánikom kláštora Jozefom II. v roku 1786 zanikli.

Treťou milou zvláštnosťou púte bolo to, že suchou roklinou, ktorá každoročne kríži cestu pútnikom  tento rok tiekol krásny potôčik. Putovanie bolo preto veselé a nejeden pútnik sa neobišiel bez mokrej topánky.

Už teraz sa tešíme a pozývame vás na budúcoročnú okrúhlu už 15. Bielonedeľnú púť.

Fotky z púte nájdete tu:
https://picasaweb.google.com/103210042963435925005/Katarinka201314BielonedelnaPut

ZKSM logo Ministerstvo Kultury SR Zachranme hrady - logo Ministerstvo Financii SR Obec Dechtice Obec Naháč Obec Chtelnica