Aktuálne

Pozvánka na hodovú slávnosť v stredu 22.11.

Milí naši priaznivci,

srdečne vás pozývame na našu hodovú slávnosť, ktorá sa uskutoční už túto stredu 22.11. vo františkánskom kostole v Bratislave.

Začíname slávnostnou svätou omšou o 19:30.
Po jej skončení ste srdečne pozvaní na naše klasické pohostenie - mastné chleby s cibuľou :)
Ak ostanete dlhšie, môžete sa pritom dozvedieť viac o projekte Katarínka a v ponuke budú aj naše suveníry.

Informácie o návšteve sprístupnenej veže na Katarínke

Veža na Katarínke je teraz (mimo letnej sezóny) zatvorená. Otvorená bude len v určených termínoch - viď nižšie v ľavej časti stránky - Najbližšie otvorenie veže na Katarínke. Alebo, sledujte našu Facebook stránku.

Podmienkou je priaznivé počasie. Vstupy bývajú približne každú celú hodinu*, pričom vstupy sú možné len s 2 sprievodcami a maximálne 16 návštevníkov naraz.

Deti nad 130cm len v sprievode dospelého, len 1 dieťa na 1 dospelého* (vzhľadom na nutnosť neustáleho dohľadu a strmé schody až do výšky 30m).

Štandardná prehliadka trvá 25-40 min.


* Negarantujeme permanentné sprístupnenie v tomto čase - závisí to od dispozicie sprievodcov, počtu návštevníkov a počasia, v nepriaznivom počasí musí byť veža uzavretá. Aktuálne informácie o najbližšej prehliadke sú priamo na mieste pod vežou.

** Obmedzenie detí je z dôvodu strmých a dlhých schodov (takmer ako rebríky), takže treba, aby každé nedospelé dieťa bolo istené a dohliadané dospelým. Výškové obmedzenie malých detí je okrem strmosti schodov aj kvôli výške okenných parapetov, resp. výške okraja vyhliadky – viď foto. Menšie deti by nič ponad okraj nevideli a nemôžu sa zdvíhať na rukách.

Otvorenie veze na Katarinke

Noc hradov a zrúcanín na Katarínke - 19.8. - ako bolo

Aj napriek nepriaznivým predpovediam počasa a jeho vývoju - napokon Noc hradov a zrúcanín na Katarínke dopadla výborne. Katarínka sa opäť zapojila aj do celoslovenského podujatia Noc hradov a zrúcaním, ktoré zastrešuje občianske združenie Zachráňme hrady.

Svätú omšu v areáli kostola vysluhovali piešťanský farár Branislav Popelka a a Miroslav Kováč z Dechtíc.

Počas programu nepršalo a útíšil sa vietor, takže si asi 150 návštevníkov mohlo vychutnať skvelú atmosféru a pôsobivý koncert barokových majstrov. Špecifikum bolo, že autorom veľkej časti skladieb bol frantíškán, ktorý kedysi na Katarínke pôsobil - páter Pantaleón Roškovský. Jeho diela, ako aj diela ďalších barokových majstrov predniesli umelci Adam Štefunko (elektrický orgán) a Michal Klas (barokové husle, spev).

Pôsobivé bolo aj citlivé nasvietenie areálu ruín a nočné sprevádzanie, spojené s tradičným kláštorným občerstvením mastnými chlebmi s cibuľou a vodou. Ešte pred začiatkom programu bolo počas celého dňa možné navštíviť zrekonštruovanú vežu kostola vysokú 30m, kde si návštevníci vychutnali pôsobivý výhľad i fundovaný výklad sprievocov.

Sme veľmi spokojní s účasťou aj atmosférou podujatia, pretože pri takejto predpovedi počasia sme nečakali veľké množstvá návštevníkov. Aj tak však dosť odvážlivcov prišlo a odmenou im bol skvelý večer na Katarínke.

Akým prácam sa budeme venovať počas letnej sezóny 2017?

Veľa ľudí si myslí, že na Katarínke sa "nič nerobí" resp. že "nič vidideľné nepribúda". Naozaj sa to tak môže javiť, nakoľko naše práce sú skôr zamerané na konzerváciu múrov. Tzn. keby sme to nerobili, viaceré múry by mohli byť už padnuté. Aj toto jedna z vecí špecifická pre projekt Katarínka.

Pozrime sa na to, aké ciele sme si na rok 2017 stanovili:

V kostole pokračuje z minulých rokov
 • oprava a zatrávnenie posledných dvoch hlavíc pilierov v lodi kostola,
 • odkrytie a prieskum ďalšej časti druhej krypty v lodi kostola,
 • a drobné škarovanie a omietkovanie.

Južný múr presbytéria (s oknom s krížom) potrebuje
 • preškárovanie popraskanej malty
 • doplnenie muriva z východnej strany,
 • a tiež upratanie priestoru za presbytériom.

Stále je tu pár drobností na veži
 • škárovanie veľkých okien na 1. a 2. poschodí (z vonka),
 • príprava minivýstavy na 1. poschodí,
 • a priebežné škarovanie interiéru (2.-4. poschodie).

V kláštore pokračuje zachytávanie omietok a škarovanie prízemného muriva.
 
V neposledom rade nás čaká hasenie vápna po 8. sezónach sa už takmer vyprázdnila naša vápenná jama, toto leto ju opäť naplníme!

Noc kostolov na Katarínke 9. júna 2017 - ako bolo

V ruinách Katarínky sa v piatok 9. júna opäť uskutočnilo podujatie Noc kostolov. Tohtoročné motto znelo "Vo dne im bola záštitou, NOC prežiarila hviezdami." (por. Mdr. 10,17).

Pre vyše 220 návštevníkov sme pripravili nasledovný program, pričom dalo sa prísť aj skôr, opekať, príp. vychutnávať si podvečernú atmosféru ruín:

 • Svätá omša; V ruinách lode kostola sv. Kataríny Alexandrijskej.
 • Koncert; Martin Šafárik s klavírnym doprovodom
 • Nočné sprevádzanie Katarínkou; Sprevádzanie ruinami a kryptou našimi dobrovoľníkmi, výklad o histórii, prácach a dobrovoľníctve na Katarínke
 • Občerstvenie; Teplý čaj, mastné chleby
 • Priestor pre tichú modlitbu; Možnosť tichej modlitby v ruinách kláštora pri sviečkach, svite mesiaca a hviezd pred San Damiánskym krížom

Reportáž na TV Lux od cca. 2. minúty: http://www.tvlux.sk/archiv/play/12332

Pozrite si aj fotografie z minulých ročníkov.

Bielonedeľná púť na Katarínku zahájila 23. sezónu

V nedeľu 23. apríla 2017 putovalo v doobedňajších hodinách počas Bielonedeľnej púte na Katarínku viac ako 100 ľudí. Celá akcia sa začala na železničnej stanici Buková a putovalo sa lesmi Malých Karpát až na Katarínku.

V ruinách kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej bola po 14. hodine sv. omša, na ktorej sa zúčastnilo okolo 250 návštevníkov. Aj napriek chladnému počasiu a vetru, ktoré celú púť sprevádzalo, prišlo mnoho nadšencov, medzi ktorými boli dospelí, deti a takisto aj staršia generácia.

Sv. omšu celebroval františkán Felix Mária (Zdenko Žiška) a koncelebrovali kňazi, Mário Bosý, Miroslav Kováč z blízkych Dechtíc a jezuiti Martin Halčák a Ladislav Šefranko. Po sv. omši dobrovoľníci sprevádzali záujemcov po Katarínke s historickým výkladom.

Peter Herceg, zakladateľ projektu Katarínka tohtoročnú púť opísal takto: „Myslím si, že 18. Bielonedeľná púť dopadla veľmi dobre, aj napriek tomu, že celý týždeň hlásili nepriaznivé počasie. Počas sv. omši sme mali peknú slávnosť. Teší nás, že prišlo aj veľa rodín a takisto skautské oddiely. Bola to už klasická každoročná akcia a ľudia odchádzali maximálne spokojní, takže sme spokojní aj my.“

Želáme veľa pokoja a dobra v roku 2017

Chceli by sme sa poďakovať našim priateľom a dobrovoľníkom za službu, odhodlanie pomoc pri realizácii projektu Katarínka, ako aj za priazeň našim podporovateľom, priaznivcom a návštevníkom Katarínky.

Aj v roku 2017 pokračujeme v súlade s cieľmi projektu Katarínka, tzn. letné družiny a verejné podujatia, pričom tento rok plánujeme sprístupniť vežu kostola pre širšiu verejnosť.

Ďakujeme aj za prejavy podpory a modlitby v náročných chvíľach pre naše združenie. Radi by sme sa s vami podelili aj o dobré správy: zdravotný stav nášho dobrovoľníka a priateľa, ktorý mal na Katarínke nehodu, sa zlepšuje a vyvíja sa veľmi dobrým smerom. Od konca decembra už nie je hospitalizovaný, ale je doma so svojou rodinou. Teraz ho čakajú rehabilitácie a zameškané školské povinnosti.

Ako vyzerá zima na Katarínke?

Pozrite si, ako môže vyzerať Katarínka v zime.

Jednotlivé zábery zachytávajú atmosféru spoločných zimných výletov, či najzasneženejšej Bielonedeľnej púte z roku 2013:
http://www.katarinka.sk/sk/foto/category/328-katarinka-zima

ZKSM logo Ministerstvo Kultury SR Zachranme hrady - logo Ministerstvo Financii SR Obec Dechtice Obec Naháč Obec Chtelnica