Frequently Asked Questions (FAQ)


 

Pre návštevníkov a turistov

Ako sa dostanem na Katarínku?

Z Bratislavy idú priamo (len autobus) spoje do Naháča, alebo Dechtíc. Prípadne z ktoréhokoľvek mesta s prestupom v Trnave smer Naháč, Dechtice (veľmi pravidelne):

  • Naháč – modrá značka – 40 minút
  • Dechtice – žltá značka – 80 minút
  • Dobrá voda – modrá značka – 120 minút 

Poloha veže kostola podľa GPS:

  • N 48 o 33' 19.2''
  • E 17 o 32' 09.4''
  • nadmorská výška: 324 m

Parkovanie?

Dá dostať autom po záchytné parkovisko, odtiaľ je to na Katarínku približne 20 minút peši.

Odbočka na parkovisko je medzi Dechticami a Naháčom. Pozri aj Kde je Katarínka?

S kočíkom?

Dostatočne široká lesná cesta je zjazdná aj pre kočíky - teda je tam prístup aj s pre "malých turistov" :)

Môžem zakladať oheň?

Táborák je možné si spraviť v okolí ruín kostola a kláštora sv. Kataríny smerom na sever - pozri foto. Pre návštevníkov sme pripravili na tento účel niekoľko ohnísk. Odporúčame robiť opekačku práve na tomto mieste, je tam priamy výhľad na Katarínku.

Keďže sa jedná o CHKO, je možné opekať iba na predpripravených ohniskách, ktoré môžete považovať za "oficiálne miesto na rozkladanie ohňa", pričom nie je povolené zakladať nové ohniská. Treba myslieť aj na to, že tam nie je miesto, kde sa dajú vyhodiť smeti.

umiestnenie ohnisk

Môžem robiť svadbu na Katarínke?

Váš záujem o lokalitu Katarínky nás naozaj veľmi teší! Žiaľ, na konanie svadobného obradu v interiéri ruín kostola Sv. Kataríny, ktorý je vo vlastníctve OZ Katarínka, neudeľujeme náš súhlas.

Dôkladne sme to zvážili, radili sa i s ľuďmi z externého prostredia. Ak by sa jednalo napr. o civilný obrad na tomto mieste, uvádzame dôvody, ktoré nás viedli k tomuto záveru:

  • Po konzultácii s cirkevnými autoritami sme boli informovaní, že občianske sobáše sa v kostoloch, kde sa vykonáva liturgia, nepovoľujú.Z toho dôvodu sme aj v minulosti uzavreli, že nie je vhodné mať civilný sobáš v sakrálnom objekte.
  • Katarínka je ruina františkánskeho kostola a kláštora, ktoré sa snažíme zachovať, obnoviť a oživiť v duchu františkánskej spirituality a v jednote s cirkvou. Katarínka je duchovným priestorom, kde sa snažíme prinavrátiť jej sakrálnu funkciu napr. konaním katolíckych sv. omší.
  • Problémom je vjazd motorových vozidiel, ktorý je zakázaný aj podľa Zákona o lese aj podľa Zákona o ochrane prírody a krajiny. Samotné ruiny kláštora sa nachádzajú v Prírodnej rezervácii Katarína, kde platí 4. stupeň ochrany, a teda je zakázané použiť motorové vozidlo. V prípade konania sobáša, predpokladám, že všetci hostia by neboli ochotní ísť pešo lesom (pred lesom, za našim parkoviskom je zákaz vjazdu; od parkoviska je je to pešo na Katarínku ešte približne 20 minút). Výnimku zo zákazu nemôžeme my sami poskytnúť, nemáme na to právomoc, každú žiadosť o vjazd individuálne povoľuje orgán na to určený na základe vlastníckeho vzťahu ku nehnuteľnosti.

Ako možnú variantu Vám môžeme ponúknuť aspoň možnosť fotenia na Katarínke. V tomto prípade Vám ale tiež nevieme my sami poskytnúť povolenie vjazdu automobilu, nakoľko toto je v kompetencii Lesov SR, s.p., o.z. Smolenice (www.lesy.sk).

Veríme, že pochopíte naše dôvody.

Fotografovanie na svadbe?

Čo sa týka povolenia, tak na fotenie žiadne povolenie nepotrebujete. Kláštor je prístupný všetkým. Treba si len uvedomiť, že vstupujete do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a dokonca samotný kláštor sa nachádza v Prírodnej rezervácii Katarína, kde platí 4. stupeň ochrany a teda je zakázané použiť motorové vozidlo. Auto treba nechať pri vile na označenom parkovisku. Avšak samozrejme, keď idú nevesty v krásnych bielych šatách, ťažko sa ide pešo lesom, takže niekedy sa dovezú na tú chvíľu fotenia k nášmu táborisku a odtiaľ už idú pešo ku kostolu. Avšak riskujete pokutu, ak by náhodou išla okolo Lesná stráž, čo my neovplyvníme a na jednorázový vstup Vám povolenie vybaviť nevieme.

V lokalite Katarínky sa celoročne konajú rôzne akcie, preto by bolo vhodné aby sme vašu akciu vopred komunikovali prostredníctvom This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , ďakujeme.

Dá sa vystúpiť na vežu už teraz?

Nie, pretože ešte stále prebieha rekonštrukcia. Jej otvorenie pre verejnosť je plánované na rok jar 2017.

Dá sa na Katarínke ako návštevník stanovať a prespať?

S prespaním je to komplikovanejšie, priamo pri kostole a na lúke pred ním je zakázané stanovať (Prírodná rezervácia), aj my máme náš tábor o čosi ďalej aj to len na špeciálnu výnimku. Ale dá sa prespať ešte kúsok ďalej smerom ku parkovisku pod lesom po žltej značke - napravo je lúčka (5 min. pešo), príp. aj priamo pri parkovisku (15 min. pešo od Katarínky).

Môžem natáčať na Katarínke video alebo fotiť na všetkých miestach?

Áno. Ak potrebujete, aby pri natáčaní nebolo veľa ľudí, overte si u nás na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , či na tento termín nemáme plánovanú našu akciu a či náhodou nevieme o tom, že by sa tam organizovala akcia niekym iným.
Chceme vás hlavne poprosiť pri filmovaní či fotografovaní o dodržiavanie pravidiel - nepoškodzovanie pamiatky, nevyliezanie na múry a pod. Veríme, že kameraman čo fotograf bude uvedomelý bude brať do úvahy, že ide o prírodnú rezerváciu so 4. stupňom ochrany.
Ak je technický problém zobrať so sebou veci na natáčanie z neďalekého záchytného parkoviska a dovoz k ruinám potrebujete (cello, kamera), dá sa povolenie jednorázového vjazdu riešiť cez Lesy SR, o.z. Smolenice (www.lesy.sk).

 

Technicality

What methods of reconstruction are used for the preservation at Katarínka?

We usually use traditional methods inspired by the 17th century. We make the mortar of slaked lime, we hew oak wood by hand to imitate the authentic timber for tower floors reconstruction. Occasionally, we use also modern technologies (e.g. cement mortar), but it happens only after careful consideration and consultation with specialists. In duration of the project, we have improved several methods of the monument preservation and we have introduced several ideas, e.g. biosanation of wall copings.

What kind of research is in the process at Katarínka?

There are many types of research in the process. Firstly, it is archaeological research that lasts for almost same time as the project. The anthropological research deals with relicts - archaeological findings. Katarínka as historic object has significant value for research, e.g. dendrochronology. It is a method for determining age of the trees according to year rings. The method was used to analyse timber used in tower. It helped us to find out that the tower is younger than the church. The statics is being checked regularly; it is important for safety of the visitors, but also for work planning. Since 2009, geophysical research is in the process, detecting underground relicts of the buildings that used to belong to Katarínka location in the past.

ZKSM logo Ministerstvo Kultury SR Zachranme hrady - logo Ministerstvo Financii SR Obec Dechtice Obec Naháč Obec Chtelnica