Nadácia Tatrabanky – „Dobré srdce“ - zamestnanecký

Katarínka - pohľadom do minulosti, s výhľadom z veže do budúcnosti!

Projekt Katarínka prebieha od roku 1995. Jeho cieľom je záchrana – konzervácia ruín Kláštora sv. Kataríny pri Dechticiach – národnej kultúrnej pamiatky. Počas 15 úspešných ročníkov sa pri realizácii projektu vystriedalo viac ako  1000 mladých ľudí – dobrovoľníkov vo veku 17-30 rokov. Každoročne sa zapojí do záchrany okolo 100 nových dobrovoľníkov, ktorí majú možnosť: oboznámiť sa s tradičnými technológiami záchrany kultúrnych pamiatok, prehĺbiť  svoj vzťah k histórii a podieľať sa na zachovaní kultúrneho a kresťanského odkazu našich predkov pre budúce generácie. Mladí tu strávia v piatich turnusoch dva týždne bez hodiniek a mobilov, v lone čistej prírody, pri tradičnej  remeselnej práci, ale aj historickej zábave.


Tento rok bude pre projekt prelomový - mladí dobrovoľníci sa pustia do veľkej výzvy: začiatku obnovy veže kostola, ktorá bude slúžiť ako rozhľadňa pre turistov i ako výstavný priestor pre príležitostné expozície. Mladí  "Katarínkovci" budú mať možnosť okúsiť tradičné kresanie dubových trámov pod dohľadom majstrov tesárov na vytvorenie autentických kópií historických podlaží a tak prispieť k vybudovaniu rozhľadne vo vnútri veže, z ktorej sa bude dať rozhliadnuť do šíreho trnavského kraja. Taktiež budú konzervovať múry veže, aby neohrozovali turistov a pretrvali ďalšie stáročia. V neposlednom rade sa budú podieľať na atraktívnom archeologickom výskume - objavovaní stratenej, vekmi ďalekej histórie, či pri záchrane vzácnej štukovej výzdoby bočnej barokovej kaplnky kostola.

ZKSM logo Ministerstvo Kultury SR Zachranme hrady - logo Ministerstvo Financii SR Obec Dechtice Obec Naháč Obec Chtelnica